31 травня 2024 року закінчується термін подання заявок на здобуття премії від фонду відомої німецької родини Зайн-Вітгенштайн – Filippas Engel. У 2022 та 2023 роках цю нагороду отримали четверо українців віком до 30 років. Цьогоріч організатори премії теж запрошують надсилати свої пропозиції та кандидатури.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/380056711_6834028173307244_4174281192825804118_n-scaled.jpg)
Фото – з ФБ-сторінки фонду
Про трагічну історію Філіппи, на честь якої заснували фонд, які саме проєкти отримують грошові призи й чому, а також яких українців нагороджували у попередніх роках – дізнавалася Дарка Горова.
Історія принцеси Філіппи
Донька Александра та Габріели цу Зайн-Вітгенштайн-Зайн (представників відомого німецького дворянського роду, історія якого сягає 10 ст.) Філіппа була схожою на принцесу з казки – красива, заможна та одружена з італійським графом.
Вона навчалася у Флоренції комунікації та фотографії. Там їй запропонував співпрацю відомий фешн фотограф Роберто Сісіні. Перше закордонне відрядження – фотосесія в Корнуоллі. На зворотному шляху до Лондона кемпер команди на швидкості в’їхав у вантажівку. Роберто Сісіні та Філіппа Зайн-Вітгенштайн загинули миттєво, інші пасажири та водій обійшлися легкими травмами.
Пані Інгрід, економка в княжому маєтку, першою знайшла в собі сили увійти до кімнати Філіппи після трагедії. Прибираючи, вона виявила жовту брошуру – це був щоденник померлої принцеси. На ерзаці дівчина намалювала маленького ангела, який летить у небо – ангела Філіппи.
Після довгих роздумів родина вирішила опублікувати уривки з цих щоденників, які принцеса почала писати ще у віці восьми років. Книга стала бестселером.
![Фото – Дарка Горова/Амаль Берлін](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/4ffe32b9-e616-4b7a-ada3-e06cc1ac0963-scaled.jpg)
Фото – Дарка Горова/Амаль Берлін
Фонд Filippas Engel
“І тоді раптом прийшов видавець книги й спитав: “Що робити з прибутком? Ми всією сім’єю сіли та поміркували: “Що зробила б сама Філіппа?” А насправді вона завжди хотіла допомагати людям і також писала про це у своїх нотатках. Таке рішення прийняли й ми”, – розповіла “Амаль Берлін” принцеса Габріела.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/15740987_1610028575690934_5427953184242111516_n-scaled.jpg)
Фото – з офіційної сторінки фонду
Гонорари від проданих друкованих і аудіокниг надходять до фонду Filippas Engel. Щороку він присуджує нагороди молодим людям до 30 років, що займаються важливим соціальними, культурними, екологічними проєктами, змінюють суспільство на краще. “Коли не стало Філіппи, я постійно запитувала і себе, і Бога – навіщо це? Але зараз, коли час минув, я думаю: можливо, щоб ми могли зустріти цих чудових людей і допомагати їм”, – міркує принцеса Габріела.
Загалом за 20 років фонд виплатив понад пів мільйона призових. “Ми маємо друзів, які також хотіли б робити благодійні внески. Маємо великих спонсорів: німецькі банки, лотереї тощо. Насправді дуже багато людей хочуть допомогти, але не знають, як саме та кому можна довіряти”, – розповідає принц Александр.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-30-at-13.55.13-scaled.jpeg)
Фото – Дарка Горова/Амаль Берлін
Українці, які отримали премію
Здебільшого премію отримували громадяни Німеччини, але також і представники інших країн. У 2022 році вперше нагородили українців. “Для мене це має велике значення не лише тому, що українські волонтери варті всіх премій та пісень цього світу. А ще й тому, що це певним чином і позиція німецької аристократії”, – розповіла “Амаль Берлін” українка Світлана Бовкун, яка допомагала з пошуком кандидатів.
У 2023 році премію €5 тис. отримала молода львів’янка Діана Шевчук. Ще у 16-річному віці вона була волонтеркою зі стажем – відправляла на передову автомобілі та амуніцію. У війську служить і її матір.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/380053981_6834028823307179_3080603503342573016_n-scaled.jpg)
Фото – з ФБ-сторінки фонду
Також за проєкт допомоги українцям нагородили 26-річну Олександру Міхай з Майнца. Керуючись девізом “Мова – ключ до інтеграції”, разом із 30 іншими волонтерами вона допомагає українським шукачам захисту швидко вивчити німецьку мову
У 2022 році премію отримали:
Киянин Андрій Єрофєєв, який організував волонтерську ініціативу Soloma Cats (благодійний фонд “Солом’янські котики”). Допомагає постраждалим від війни у різний спосіб – від медичної допомоги до захисту від мін.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/308531131_10159197645277632_7043990141202882818_n-scaled.jpg)
Фото – Світлана Бовкун
Олена Олійник з Києва, волонтерка та громадська діячка, яка з командою їздить до звільнених регіонів, щоб допомогти з реконструкцією та соціально незахищеним верствам населення.
Анна Потьомкіна з Миколаєва разом із галереєю сучасного мистецтва “Асортиментна кімната” в Івано-Франківську. Допомагає переміщеним художникам та мистецтву, що знаходиться під загрозою.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/308546296_10159197645217632_7038629639966169505_n-scaled.jpg)
Фото – Світлана Бовкун
Як обирають переможців
“Головний критерій: чи сказала б Філіппа про цей проєкт “вау”, – розповідає принцеса Габріела. – Ініціатива молодого архітектора, який побудував школу з бамбука та глини у Бангладеші – це вау. Історія волонтерки, яка допомагала подолати наслідки повені в Пассау і спонтанно кинулася в річку, щоб врятувати дитину. Юнак із Сицилії, який у дуже ранньому віці виступив проти мафії. У попередні два роки ми отримали низку заявок з України – там теж були фантастичні випадки! Звичайно, в такий спосіб ми також хотіли сказати, що Україна для нас важлива і близька серцю”.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2024/05/308785233_10159197645377632_2948333017017679790_n-scaled.jpg)
Фото – Світлана Бовкун
Як подати заявку
Подати заявку може будь-хто. Знаєте когось, хто, на вашу думку, заслуговує на нагороду? Заповніть анкету на сайті та чекайте на відповідь.
Нагороду отримати можуть і поодинокі волонтери, і ініціативи. Головна умова – мають мешкати в Європі та не бути старшими за 30 років. Нагородження переможців відбудеться у вересні 2024 року в замку Зайн.
Детальніше про критерії читайте на сайті фонду.
Подати заявку можна через онлайн-форму тут.