Цього року Україна стала головною темою знаменитого різдвяного ринку перед замком Шарлоттенбург. Фасад палацу сяє синьо-жовтими кольорами, кухарі частують гостей українськими стравами. Наша мова і музика лунає звідусіль. На одному з найкрасивіших ярмарків Берліна Нана Морозова купувала українські сувеніри, смакувала вергунами і розмовляла з янголами.
Будьмо, гей!
Біля кіоску з українською кухнею – черга. Німці вперше куштують борщ з пампушками, бограч та вареники. Цікавляться, що таке деруни та вергуни. Сміються, коли не можуть правильно вимовити назву. Охоче купують глінтвейн, а найсміливіші – горілку. Молодий чоловік вправно випиває чарку та закушує шматочком сала з соленим огірком на чорному хлібі. “Це смачно! – здивовано підіймає брови. – Ще одну!”
Олексій із Харкова не встигає заповнювати таці з наїдками. “Ми з Андрієм (його брат-близнюк хазяйнує у другому кіоску) приїхали сюди тільки на ярмарок”, – каже він. – Потім одразу додому. Може для когось тут і рай, але тільки не для мене. Україна – найкраща країна у світі. А буде й ще краща, коли переможемо та все відновимо».
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/Олексій-630x420.jpg)
Янголи світла
Фасад підсвічується світловими проєкціями у кольорах синьо-жовтого прапора. Час від часу на ньому з’являються написи “Слава Україні!”, “Київ зустрічається з Берліном” та жіночі імена: Катерина, Ніна, Марія, Юлія, Аліна… Так звуть акторок, які у білому вбранні із янгольськими крилами та ліхтариками у руках збирають тут благодійні пожертви. Залізні монетки дзвінко падають у бляшанку-карнавку. “Можна фото?” – запитують англомовні хлопці. Світлини будуть чудовими, бо ж дівчата виглядають справді казково.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/1-1-630x420.jpg)
Їх, як і музик, що грають тут на духових інструментах та катеринках, привіз до Берліна постійний організатор ярмарку і великий друг України, Томмі Ербе. У 2015 році за його запрошенням на урочистому відкритті виступав мер Києва Віталій Кличко, а цього року – новий посол України у ФРН Олексій Макеєв. В інтерв’ю виданню rbb24 пан Ербе сказав, що власники ринкової площі попросили його дотримуватися “політичного нейтралітету”. Втім, він на це не зважає.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/IMG-f0226981ec7431e67cdd6d5625a92b14-V-630x420.jpg)
Музики зі Львова грають перед палацем Шарлоттенбург щовечора
Пан Ербе надав можливість громадській організації Ukraine-Hilfe Berlin та Українській православній громаді Берліна безоплатно орендувати на своєму ярмарку три намети. У двох невеликих кіосках готують українські страви, а в більшому – білому павільйоні – облаштували сувенірний магазин, фотовиставку “Ціна свободи” та пункт збору гуманітарної допомоги.
Заради перемоги
На столах пункту збору допомоги лежать білі папірці формату А4 із переліком того, що необхідно Україні у часи війни. Німецькою. Харчування, засоби гігієни, ліки та спорядження. Є і важливі пояснення: жодних скляних банок та прострочених ліків, тільки повністю заряджені павербанки, що більше люменів у ліхтарях, то краще…
До пункту збору черги ще немає – ринок тільки-но відкрився. Але волонтери терплячі. Щоб не витрачати часу марно під час очікування благодійників, волонтерка Еріка, вишиває синьо-жовті серця на продаж. Їх побачите згодом у сусідній крамничці поруч із українськими хустками, вишиванками та прикрасами. Продавець Юрій розповідає всім зацікавленим, що таке бісерні прикраси ґердани та гуцульські торбинки тайстри.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/IMG-1bb3bf47ff432ce52b4648e56e846066-V-630x420.jpg)
“Всі ми, крім кількох продавців, працюємо на громадських засадах, і все зароблене з продажу наїдків та сувенірів надійде в Україну”, – говорить Андрій Ілін, заступник голови правління Української православної громади Берліна. На ярмарку він представляє і свою церкву, і Ukraine-Hilfe Berlin. Обидві організації тісно співпрацюють із 24 лютого: організовують збір коштів, необхідних речей та їхню доставку на батьківщину.
“Ми вже відправили 22 тис. берців для наших бійців, треба ще 5 тис., на них і заробляємо, – пан Андрій налаштований рішуче. – Пожертви останнім часом зменшилися, тож головне для нас зараз – заробити кошти. Але важливо ще й гідно представити українську кухню в Берліні, адже вона невідома пересічному громадянину Німеччини”.
Заздрю німцям, які вперше у своєму житті їстимуть справжній борщ із пампушками! Але прямую до нашого кіоску зробити останню світлину і купити свій “ностальгічний смаколик”. Пані Тетяна щедро насипає два пакети вергунів і не бере грошей, хоч як би я не наполягала…
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/IMG-7d3342b8ecd049b977cabc4cdaf45780-V-630x420.jpg)
Всі фото – Нана Морозова/Амаль Україна
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22
- Christmas Market Berlin22