Це другий із пяти запланованих муралів, які створять у рамках проєкту The Wall/Murals. Днями панно “Стрічки свободи” відкрили у Відні, на черзі – Женева, Марсель та Анкара. Проект ініційований Українським Інститутом та реалізований агенцією культурного менеджменту Port за підтримки МЗС України.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/A02E545D-AC65-4FFD-8B7D-213D3A26DED5-Копировать.jpg)
Над кожним муралом працювали двоє художників – один український та один місцевий. Берлінський мурал створював Андрій Кальков із Луцька. Митець відомий своїми яскравими кубічними роботами, свого часу він долучився до створення найбільшого у Європі муралу на АЗС KLO на Великій Кільцевій дорозі Києва (периметр дворівневої стіни – більше, ніж півкілометра).
В Берліні компанію Калькову склав відомий німецький мураліст Денис (DXTR) Шустер. Він розписує стіни вже більше 20 років у багатьох країнах світу – від Гонконгу до Лос-Анджелесу.
Мурал в Берліні митці створювали 6 днів. Назвали його «Квітка демократії».
“Це соняшник, символ України, намальований в стилі кубізму, – пояснює “Амаль Берлін” Денис Шустер. – На його пелюстках – символи демократії, яку зараз відстоює Україна. Це рот як символ свободи слова, книга – свободи отримання освіти, розірвані ланцюги – символ політичної свободи. Зорі символізують ЄС, латинські букви W і E як West-East, але це також WE – з англійської “ми”. Також тут є символи для свободи самовираження та вираження почуттів. А також лелеки – ще один символ України”.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/C9906868-EF09-426A-B3DD-1517EFE8F543-Копировать.jpg)
В Берліні проєкт приймає мистецький простір Hotel Continental – Art Space in Exile. Він знаходиться в приміщенні колишньої фабрики піаніно. Першочергово центр сучасного мистецтва “Готель Континенталь” створили в Маріуполі. Крістін Дісман, театральна діячка з Берліна, разом із театральною трупою багато разів була в місті і зокрема, в “Готелі Континенталь”. “Коли місто окупували, я сприйняла це дуже особисто, тому що мала там багато зв’язків, – розповідає Дісман “Амаль Берлін”. – Тому коли в Берліні з’явилася нагода створити культурний проект, я запросила українців і тепер тут – “Готель Континенталь в екзилі” .
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/061FB2F3-5216-4F71-AF8B-01F56E09475A-Копировать.jpg)
За концепцією кураторки The Wall/Murals Каті Тейлор, проєкт має на меті показати, що Україна є частиною європейської спільноти. Що у нас однакові цінності, цілі та права. “Стіна може роз’єднувати людей, але також і захищати їх від небезпеки”, – говорить Тейлор.
На відкриття проєкту завітав Посол України в ФРН Олексій Макеєв. За його словами, мурали повертають його в атмосферу Києва. “Дорогою з роботи додому у мене на шляху десь зо пять муралів і постійно з’являються нові. Я інколи зупиняюся і розглядаю їх. А оцей мурал ще цікавий своїм символізмом. Бо ви ж бачите отам розірвані кайдани? Це також символ розірваних ланцюгів, на яких сидять німецькі леопарди (маються на увазі основні бойові танки Leopard 2, створені німецьким підприємством Краус-Мафай – ред.) Нашим хлопцям і дівчатам на лінії фронту потрібна броньована техніка, потрібні танки! Ми готові говорити про це щоразу, навіть під час відкриття виставки”.
![](https://amalberlin.de/wp-content/uploads/sites/3/2022/11/9E8CC039-68F5-456E-940D-E61BFC15E807-Копировать.jpg)
Мурал знаходиться неподалік Трептов Парк за адресою Elsenstrasse 87, 12435 Berlin
(Всі фото – Дарка Горова)